Krásného Valentýna! Znáte jeho historii?

Krásného Valentýna! Znáte jeho historii?

Datum 14. února každoročně připadá na oslavu sv. Valentýna, tedy svátku lásky. Všem svým zákazníkům přejeme, aby tento den prožili s těmi, které mají rádi. Víte odkud tradice sv. Valentýna pochází a čím se vyznačuje?

Názory na původ svátku, který si anglosaské země připomínáme vždy 14. února, se značně liší. Jedno z vysvětlení tvrdí, že den sv. Valentýna je odvozen od pohanského svátku Lupercalia, který slavili lidé ve starověkem Římě na počest fauna Luperka, ochránce stád před vlky. V předvečer tohoto svátku byly do urny vhozeny lístečky se jmény dívek. Následující den si každý muž jeden lísteček vylosoval. Dívka, jejíž jméno se na něm objevilo, měla být jeho milou po dobu následujícího roku. Nebo alespoň během oslav.

Další, mnohem častěji tradovaná legenda, praví, že svátek všech zamilovaných se slaví na počest biskupa a mučedníka Valentina z Terni, který tajně oddával mladé páry navzdory zákazu císaře Claudia II. Ten během své vlády zrušil manželství, neboť ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Biskup byl zatčen a 14. února roku 269 popraven. Jeho ostatky najdeme v mnoha zemích světa, lebku si můžete prohlédnout například v bazilice Santa Maria in Cosmedin v Římě. V Česku jsou ostatky uloženy například v bazilice na Vyšehradě, kde je uložena lopatka biskupa, nebo v katedrále v Olomouci.

Tradice valentýnek

Nejstarší dochované přání k tomu dni tzv. valentýnka pochází z roku 1477 a je uložena v Britské knihovně v Londýně. Jedná se fakticky o dopis. Nejstarší známý pohled s přáním v podobě milostné básně nejspíš napsal už v roce 1415 vévoda Charles Orleánský své ženě z londýnského vězení Tower.

Historie valentýnek je ale mnohem delší, pravděpodobně se objevily už v 10. století. O 200 let později si Angličané začali posílat tato vyznání lásky anonymně. Valentýnky byly často uměleckým dílem – pyšnily se složitým tvarem, nezaměnitelnou výzdobou a lemováním. Americká tradice valentýnek sahá až do roku 1629, po první světové válce se USA staly absolutní valentýnskou velmocí.

Polibek na důkaz lásky

Ačkoliv by se zdálo, že polibek patří k lásce od nepaměti, historie hovoří jinak. Líbání jako vyjádření milostných citů má původ v Indii, kde o něm hovoří epická báseň Mahábhárata. Ta popisuje události z doby tisíce let před našim letopočtem, mimo jiné ale obsahuje první rozpoznatelný popis zamilovaného líbání. Podle historiků tento zvyk do Evropy přinesl Alexandr Veliký.

Milostné polibky pak byly v průběhu století na mnoha místech zakázány. I dnes si jimi můžete na veřejnosti zavařit – pozor byste si měli dát v Japonsku, Spojených arabských emirátech, na francouzských nádražích, v malajsijském metru a na dalších místech.

Rychlý kontakt
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

E-mail: info@agrotec.cz
Tel.: +420 519 402 111

Nebo nám můžete poslat zprávu pomocí formuláře: