Dvě vinařství na Břeclavsku budou mít ve vinohradu robota!
3. 4. 2023

Dvě vinařství na Břeclavsku budou mít ve vinohradu robota!

Kolegové z AGROTEC Group předali první dva elektrické vinohradnické roboty Bakus novým majitelům.
V pondělí 3. dubna předali naši kolegové z AGROTEC Group první dva elektrické vinohradnické roboty novým majitelům. Plně autonomní stroje Bakus od firmy VitiBot budou obdělávat vinohrady ve vinařství Kolby v Pouzdřanech a ve vinařství Vinselekt Michlovský.

V obou vinařstvích bude robot zatím pracovat na kultivaci půdy pod hlavami révy. Později se přidají doplňky k dalším činnostem jako například ožínací lišta, předřez a mulčovač. Tyto komponenty jsou v současné době ve vývoji a měly by být představeny na podzim tohoto roku. „Na dlouho očekávaný a žádaný rosič pro chemickou ochranu vinic si počkáme ještě o rok déle,“ odhaduje Zdeněk Homola, vedoucí prodeje a servisů značky New Holland. Že jdeme správnou cestou, která je pro udržitelnost moravského vinařství důležitá, svědčí zájem vinohradníků o robota. „Stále více si uvědomují možnosti, které robot nabízí a v rámci nedostatku a ceny pracovní síly se zajímají o jeho provoz. Tento rok budeme robota u těchto zájemců předvádět,“ dodal Homola.

Tady ten autonomní stroj udělá tolik práce jako zhruba dva traktory,“ řekl Miloš Michlovský, který se s AGROTEC Group dohodl, že bude ambasadorem robota Bakus. „Miloš Michlovský se spolu s námi podílí také na projektu agrofotovoltaiky do vinic s dlouhodobým plánem ekonomické udržitelnosti moravského vinařství,“ uvedl Zdeněk Sedláček, který má tento produkt v AGROTEC Group na starost. „Moje ambasadorství proto není jen v tom, že je VitiBot robot, je to hlavně v enviromentalitě. A s tím souvisí i elektrofotovoltaika. Máme už projekt, plán, tady na Pálavě asi neuskutečnitelný, protože tady jsme v CHKO, ale na jiných vinicích elektrofotovoltaiku určitě chceme,“ řekl Michlovský. 

Vinařství Kolby

S VitiBotem bychom se měli dostat na polovinu nákladů, které vydáváme za lidi, kteří nám pomáhají,“ říká Ondřej Stejskal, ředitel vinařství Kolby v Pouzdřanech na Břeclavsku. Autonomní stroj si tady pořídili hlavně kvůli novým výsadbám. „Tím, že jsme šli do úzkých sponů, máme mnohem více hlav na hektar. Robot umí okopávat nové výsadby, což mechanické stroje většinou neumí a v tom vidíme výhodu,“ uvedl Stejskal.

Pro velký zájem vinohradníků se AGROTEC Group dohodl se Svazem vinařů ČR a Slovenska uspořádat Viniční dny se zaměřením právě na udržitelnost tuzemského vinohradnictví. Uskuteční se na těchto místech: Vinice Hnanice, Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice, Chateau Bzenec, Karpatská perla (SK) a Vinařství Kasnyik (SK).

Robot Bakus VitiBot je budoucností pro vinohrady. Pracuje tiše ekologicky a pečlivě. Zatímco okopává vinohrad, vinař může třeba ve sklepě vymývat bečky, protože stroj zvládne všechno sám! Více o něm najdete na https://www.eagrotec.cz/products/specialni-technika/vitibot/vitibot-bakus.


 
Rychlý kontakt
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

E-mail: info@agrotec.cz
Tel.: +420 519 402 111

Nebo nám můžete poslat zprávu pomocí formuláře: