Blíží se příjem žádostí o dotace. Jak na ně?

Blíží se příjem žádostí o dotace. Jak na ně?

Stejně jako vy, co nejpečlivěji vybíráte plodiny a stroje vhodné pro vaše pole, my se snažíme být tím nejspolehlivějším partnerem pro získání dotací. Tento podzim se nám termín přiblížil, období pro příjem žádostí je od 8.–29. 10. 2024.
 
S novým programem přišlo také mnoho změn a my bychom vám rádi představili, jaké jsou dotační možnosti pro nadcházející roky. Co si můžete pořídit, na co si dávat pozor, jaká pravidla dodržovat tak, abyste si připsání případné dotace ohrozili co nejméně.

Jednotlivé odpovědi na otázky, které se získáním dotací můžete mít spojené jsme sepsali a věříme, že vám pomůžou se ve složitém dotačním světě zorientovat.

Kdo má největší šance při podávání žádosti uspět?

Žádat může jak menší zemědělec, tak větší zemědělský podnik. Každé opatření má svá preferenční kritéria, podle kterých uchazeč zjistí, zda může žádat a kolik preferenčních kritérií splní. 
Zvýhodněni jsou žadatelé podnikající v ekologickém zemědělství, pořizující technologie precizního zemědělství nebo půdoochranné technologie. Výhodu pak mají i žadatelé s živočišnou výrobou, žadatelé s potravinářskou výrobou či žadatelé využívající alternativní zdroje energie.

Jak dlouho trvá administrace celého procesu?

Je potřeba se připravit na to, že průběh dotačního řízení trvá v rozmezí roku až tří. Harmonogram dotace je pevně daný pravidly, ve kterých jsou stanoveny termíny různých administrativních kroků, které je potřeba dodržet.

Proč je rozmezí administrace dotace tak široké?

Minimálně jeden rok bude trvat veškerá kontrola a administrace ze strany poskytovatele dotace.
Až po této kontrole podepíše žadatel Dohodu o poskytnutí dotace, tedy závazný příslib ze strany SZIF, že při splnění všech podmínek bude dotace vyplacena.
Od podpisu této Dohody běží lhůta dvou let, kdy je nutno pořídit si konkrétní stroj. A právě z tohoto důvodu je možnost si podávání žádosti o dotaci plánovat jako investici do budoucna. Pokud totiž uspějete, na pořízení stroje máte téměř tři roky od podání samotné žádosti. 

Je možné si stroj koupit i dříve?

Stroj si můžete pořídit ihned po podání žádosti o dotaci, pokud není potřeba před nákupem realizovat výběrové řízení. 

Můžu si koupit jaký stroj chci?

Zda si můžete pořídit nový secí stroj nebo rozmetadlo se dozvíte v dotačních pravidlech daného opatření. Seznam strojů je předem stanoven. 
Další podmínka je, že pokud si pořizuji stroj v rámci dotace, musí se jednat o nový nepoužitý stroj, který byl vyroben maximálně 3 roky před rokem podání žádosti o dotaci. Stroj nesmí mít ke dni předání najeto více než 100 mth. 

Jak můžu stroj zaplatit? Je možný souběh financování stroje pomocí PGRLF se SZIF?

Dotace je vyplacena vždy zpětně. Stroj je tedy potřeba vždy nejdříve pořídit. Zaplatit jej můžete z vlastních zdrojů anebo si na stroj vyřídit financování formou úvěru s možností podpory úroků od PGRLF. Souběh financování z PGRLF a SZIF má svá pravidla. Je nutné v tomhle případě podat žádost o podporu úroků před podpisem kupní smlouvy a následně dodat na PGRLF ve stanové lhůtě potřebné dokumenty.

Mám pořízený stroj – co dál?

Po pořízení stroje doložím poskytovateli dotace dokumenty k projektu. Proběhne i fyzická kontrola na místě. Při splnění všech podmínek dotace proplatí SZIF částku dotace na účet žadatele. Od vyplacení dotace probíhá doba udržitelnosti po dobu pěti let, kdy stroj musí být v majetku žadatele. Po tuto dobu se každoročně dokládají monitorovací zprávy týkající se daného projektu.


Existují i jiné dotační možnost? 

Další dotační možností jsou místní akční skupiny (MAS). Jedná se o lokální skupiny kooperujících obcí, které v průběhu roku vyhlašují dotační příjem jak pro zemědělce, tak pro lesní hospodáře, potravináře či obce. Tyto dotace se řídí taktéž pravidly SZIF, princip a nastavení dotace je totožné, ale každá MAS má možnost si upravovat preferenční kritéria dle potřeby daného regionu. 

Příslušnost k dané MAS je dle místa realizace či sídla podnikání. Doporučujeme si tedy zjistit, pod jakou MAS patříte a informovat se přímo na MAS o dotačních možnostech. 

Další dotační možností jsou výzvy v rámci Státního fondu životního prostředí. SFŽP v současnosti podporuje nákupy strojů s půdoochrannou technologií. Podpora je však určena pouze pro zemědělce hospodařící v erozně ohrožených oblastech, kteří současně pěstují komodity náchylné na erozi.

Vyznat se v pravidlech a dodržet všechny termíny není vždy jednoduché. Proto máme proškolený tým dotačních poradkyň s mnohaletými zkušenostmi. Papírování spojené s realizací projektu převezmeme za vás a také hlídáme dodržování podmínek a závazných termínů, urychlujeme tím proces proplacení vaší dotace. To vše proto, abyste se vy mohli plně věnovat svému podnikání a neztráceli drahocenný čas.

Pokud i přesto máte pochybnosti, není nic jednoduššího než se našim poradkyním ozvat nebo nám vyplnit krátký formulář a my se ozveme Vám.
 
Rychlý kontakt
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

E-mail: info@agrotec.cz
Tel.: +420 519 402 111

Nebo nám můžete poslat zprávu pomocí formuláře: